Ochrona przeciwśnieżna

Firmy wykonawcze powinny pamiętać, że przepisy prawa wymagają stosowania odpowiednio dobranych zabezpieczeń przeciwśniegowych na dachach budynków.
To właśnie w myśl obowiązujących przepisów zarządcy i właściciele obiektów budowlanych, w tym domów jedno- i wielorodzinnych, mają obowiązek dbania o bezpieczeństwo użytkowników budynków oraz osób, które mogą przebywać w ich bezpośrednim otoczeniu.

Właściwy wybór to podstawa, na etapie wyboru odpowiedniego zabezpieczenia w pierwszej kolejności należy zdefiniować budynek pod względem jego umiejscowienia względem strefy śniegowej. Należy sięgnąć przy tym do wymagań normy PN-EN 1991-1- 3. Precyzuje ona bowiem m.in. podział kraju na strefy obciążenia konstrukcji budynków śniegiem.
Następny etap doboru powinien objąć uwzględnienie odpowiednich drabinek, wsporników, rur lub pali. Koniecznie trzeba przeanalizować właściwe przeniesienie obciążenia śniegiem bez narażenia konstrukcji zabezpieczeń na uszkodzenia. Na wielu dachach stosuje się stopery, pale przeciwśniegowe oraz rozbijacze śniegowe. Ponadto poszczególne elementy zabezpieczeń dobiera się w zależności od rodzaju pokrycia dachowego – blacha na rąbek stojący, blachodachówka, dachówka ceramiczna, dachówka cementowa.
Źródło: fachowydekarz.pl